معرفی پروژه های C# قسمت اول‎

از زبان برنامه نویسی برای دادن دستور انجام کار خاصی به کامپیوتر استفاده می شود. زبان برنامه نویسی مانند زبان محاوره از کلمات معنی دار، گرامر، فرمول ها و قوانین خاص تشکیل شده که برای ساختن جملات و مفاهیم معنادار باید از آن قوانین پیروی کرد.

زبان های برنامه نویسی متعددی وجود دارند. برخلاف زبان انسان ها، زبان های برنامه نویسی کامپیوتر بسته به اهداف یا نقش هایی که ایفا می کنند، طبقه بندی می شوند.

Capture تاپ سئو

سخت افزار عبارتند از مجموعه قطعاتی که دستور را از زبان برنامه نویسی دریافت می کنند. برخی زبان های برنامه نویسی برای بخش (سخت افزاری) خاصی تعبیه شده اند و یا محیط خاصی را هدف دستورات خود قرار می دهند. چنین محیطی از سیستم عامل خاصی استفاده می کند که از یک وسیله (مثل موبایل) به وسیله ی دیگر (کامپیوتر) قابل انتقال نمی باشد. برخی زبان های برنامه نویسی هم بخش یا قطعه ی خاصی را هدف نمی گیرند.

برخی زبان ها برای رفع یک مسئله ی خاص طراحی شده اند و توانایی انجام وظایف معمول (زبان های دیگر) را ندارند. برای مثال، زبان هایی وجود دارند که فقط قادر به نشان دادن محتویات وب هستند و از آن ها نمی توان برای انجام محاسبات ریاضی و هندسی بهره گرفت. برخی برنامه ها طوری تعبیه شده اند که تنها با مقدارهای (value) خاصی مثل (true یا false) کار می کنند. تعدادی زبان برنامه نویسی هم داریم که به حل تمام مسائل می پردازند.

C# از آن دسته زبان هایی است که علاوه بر اجرای دستورات، به حل مسائل نیز می پردازد. این زبان بر روی تمام سیستم عامل ها از جمله ویندوز قابل اجرا است. C# از جمله زبان هایی است که در Microsoft.NET Framework به کار می رود. Microsoft.NET Framework کتابخانه ای از اشیاء است که به کمک آن می توان در کامپیوتر چیزهایی را به وجود آورد یا ترسیم کرد.

پروژه ی کامپیوتری عبارتند از گروهی فایل و شئ که دستورهای مورد نظر را برای انجام عملکرد های معین  تعبیه می کند. پروژه ی C# متشکل از چند فایل است که دستورهای برنامه را دربردارند. یک پروژه ی ساده ی C# دربردارنده ی یک فایل است که تمام دستورات مورد نیاز برنامه را حمل می کند. این در حالی است که پروژه های ی پیشرفته C# حاوی بیش از یک فایل است.

مقدمه

برنامه های کاربردی کنسول

زبان برنامه نویسی C# به منظور طراحی و نوشتن برنامه های کاربردی DOS به کار می رود. برای طراحی چنین برنامه ای باید دستورات مورد نظر را در برنامه ی Notepad یا محیط برنامه نویسی مانند visual studio نوشت.

برای راه اندازی برنامه Microsoft Visual C# 2010 Express، دستورالعمل زیر را دنبال کنید : Start -> (All) Programs -> Microsoft Visual Studio 2010 Express -> Microsoft Visual C# 2010 Express

 Capture تاپ سئو

راه اندازی پروژه

برنامه ی Microsoft Visual C# 2010 Express را اجرا کنید.

به منظور ایجاد برنامه ی کاربردی جدید (app)، در فهرست گزینه ی اصلی (main menu) روی گزینه ی File -> New Project… کلیک کنید.

در لیست وسطی نیز گزینه ی Console Application را کلیک کنید.

اسم مورد نظر را به gdcs1 تغییر دهید.

Capture تاپ سئو

 

روی گزینه ی ok کلیک کنید.

ایجاد فایل برای کد مورد نظر

هدف از نوشتن برنامه، دادن دستور (اجرای عملکرد خاص) به کامپیوتر است. البته، این برنامه را با زبان عادی ( مثلاً انگلیسی) و جملات معنی دار می نویسیم. به عبارت دیگر، یک دستور معمولی از متن ساده استفاده می کند ( که شامل حروف الفبا، ارقام و علامت های ناخوانا می باشد).

می توان این دستورات را با کمک برنامه های ویرایشگر متن (text editor) از قبیل Notepad، Microsoft word، wordpad وwordperfect نیز نوشت. در برنامه نویسی، قوانین و دستور هایی وجود دارد که پیروی از آن ها الزامی است. به دستورات مزبور کد هم گفته می شود.

در برنامه های Microsoft Visual C# Express و Microsoft Visual Studio Professional، ویرایشگر متنی وجود دارد که از آن با نامcode editor یاد می شود. چناچه، پروژه ی خود را با فرمت console application بنویسید، فایل پیش فرضی به وجود می آید که می توان آن را تنظیم (customize) کرد. اما اگر برنامه ی خود را به عنوان پروژه ای تهی آغاز کنید، لازم است خود یک فایل به آن اضافه کنید. برای این منظور دستورات زیر را انجام دهید.

Main menu را باز کرده و روی گزینه های Project -> Add New Item… کلیک کنید.

حال، در قسمت solution explorer، روی اسم پروژه ی مورد نظر راست کلیک کرده و مکان نمای موس را روی گزینه ی Add قرار دهید، سپسNew Item را انتخاب کنید.

هریک از دستورهای مذکور، پنجره ی محاوره Add new item را نشان می دهد. حال، در لیست میانی، روی گزینه ی Code File کلیک کنید. می توانید اسم فایل مذکور را بپذیرید یا آن را مطابق میل تغییر دهید. پس از کلیک روی گزینه ی ok، پنجره ی سیاهی نمایان می گردد. به همین شیوه، می توانید هر تعداد فایل که مایلید به پروژه اضافه کنید.

ایجاد فایل

به منظور افزودن فایل جدید به کد مورد نظر، به فهرست گزینه ی اصلی (main menu) مراجعه کرده و روی Project -> Add New Item…کلیک کنید.

در صورت استفاده از visual studio، باید آیتم های visual C# (در لیست سمت چپ) را بزرگ نمایی کرده و روی code کلیک کنید.

اسم موردنظر را به CleaningOrder تغییر دهید.

 

Capture تاپ سئو

اکنون، گزینه ی Add را انتخاب کنید.

کد اصلی C#

به منظور ایجاد ساده ترین نوع برنامه ی کاربردی C#، کافی است تنها یک کد پایه (basic) بنویسید. کد مذکور به این صورت است.

            class Exercise
{
static void Main()
    {
System.Console.WriteLine(
“Hello world”
);
    }
}

کد نام برده بخش های مختلفی دارد که در مباحث بعدی به هریک از آن ها مفصل پرداخته می شود.

کلید واژه ی class در درس 5 معرفی می شود.

واژه ی Exercise تنها یک اسم است. درباره ی اسم ها و تمام قوانین مربوط به آن در درس بعدی بحث می کنیم.

علامت های ()، {} در درس 4 معرفی می شوند.

نحوه ی استفاده از کلیدواژه ی  staticدر درس 10 بحث می شود.

معنی کلیدواژه ی  voidدر درس 5 توضیح داده می شود.

 Mainرا در درس 7 معرفی می کنیم و در درس 26 مفصل توضیح می دهیم.

نقش واژه ی  systemدر درس 8 تشریح می شود.

نقش کاراکتر نقطه “.” را درس 5 تشریح می کنیم.

Console و  waterlineدر درس 6 توضیح داده می شوند.

علامت (“) را در درس 4 معرفی می کنیم و مفصل در درس 28 تشریح می کنیم.

این کد را تا حد امکان ساده معرفی کرده ایم. تک تک کلمات و عملگرها در این کد وظیفه ی خاصی را انجام می دهد ولی می توان آن ها را به شیوه های مختلف به کاربرد.

نوشتن کد اصلی

کد زیر را در داکیومنت خالی بنویسید.

class Order
{

static void Main()
    {
System.Console.WriteLine(
“Georgetown Dry Cleaning Services”
);
System.Console.ReadKey();
    }
}

Comments

خط یا پاراگرافی از متن که جز کد محسوب نمی گردد. در زبان C# دو نوع comment وجود دارد. برای نشان دادن / قرار دادن comment در (خطی از) متن، خط مورد نظر را با علامت // آغاز کنید. هر چه در سمت راست این علامت قرار بگیرد، نادیده گرفته می شود. به مثال زیر توجه کنید.

// This line will be ignored. I can write in it anything I want

Comment گفته شده در تنها یک خط قابل استفاده است. می توان comment را با علامت /* نیز آغاز کرد. این نوع comment به علامت */ختم می شود. هر چه بین این دو علامت /* و */ قرار گیرد، خوانده نمی شود. با این روش می توان، comment را در چند خط (بیش از یک خط) به کار برد. به منظور قرار دادن (افزودن) comment در خط، ابتدا روی خط مورد نظر کلیک کنید. حال، در (قسمت) Standard toolbar، گزینه ی Comment Out the Selected Lines را انتخاب کنید. برای افزودن comment به خط های مجاور، روی متن خط های نام برده راست کلیک کرده، سپس روی گزینه ی  Comment Out the Selected Lines کلیک کنید. به منظور حذف comment ها، ابتدا روی متن آن کلیک کنید. سپس، گزینه ی Uncomment the Selected Lines را از Standard toolbar انتخاب کنید.

ایجاد comment

به منظور ایجاد comment، فایل مورد نظر را به صورت زیر تغییر دهید.

//  Application Name: Georgetown Dry Cleaning Services‎
class Order
{‎
‎    //  This application is used to perform processing orders for this business‎
static void Main()‎
‎    {‎
‎        /* Always greet the customers before processing an order.‎
Check the types of clothes a customer has brought.‎
Find out the type of cleaning (starch،‎ etc) the customer wants.‎
If there are special needs the customer has،‎ make a note. */‎

        System.Console.WriteLine(“Georgetown Dry Cleaning Services”
);
System.Console.ReadKey();
    }
}

مدیریت فایل ها

مقدمه

در برنامه های Microsoft Visual C# 2010 Express و Microsoft Visual Studio، پروژه هایی که متشکل از چند فایل هستند، با ورچسب های معینی (واقع در قسمت بالای code editor) نمایش داده می شوند.

فایل های نام برده در main menu ویندوز نیز قابل مشاهده است.

Solution Explorer

Solution explorer  پنجره ای است که فهرستی از فایل های تشکیل دهنده ی پروژه را به نمایش می گذارد.  برای دسترسی به پنجره ی مزبور

چنانچه، Solution explorer در صفحه ی مانیتور نمایان نیست.

به main menu مراجعه کرده، سپس روی گزینه ی View -> Solution Explorer کلیک کنید.

Standard toolbar را باز کرده، و گزینه ی Solution Explorer را انتخاب کنید.

چنانچه، Solution Explorer در صفحه قابل رویت است، روی تبِ آن کلیک کنید.

این پنجره از چهار جز شکیل می شود. درست مانند پنجره های دیگر، بخشی دارد به نام نوارتیتر (title bar) که در سمت چپ آن سه گزینه وجود دارد.

Capture تاپ سئو

با کلیک روی دکمه ی موقعیت پنجره (window position)، فهرستی پدیدار می گردد.

در صورتی که پنجره ی موردنظر به کناره ی صفحه متصل باشد، گزینه ی float فعال می باشد. چنانچه پنجره از قبل در حالت شناور قرار دارد، گزینه ی float فعال نمی باشد. پس از کلیک روی گزینه ی float پنجره ی (متصل به کناره ی صفحه) شناور می شود. پی در پی، می توانید با گرفتن و کشیدن titlebar به وسط صفحه، آن را از حالت متصل (docked) خارج کنید.

Capture تاپ سئو

 به منظور متصل کردن پنجره به کناره ی صفحه، titlebar را بکشید. زیر سرتیتر (titlebar)، فهرستی وجود دارد که به آن نوارابزار (toolbar)می گویند.

Capture تاپ سئو

گزینه ی Properties

گزینه ی show all files؛ تمام فایل های مخفی (hidden) را نمایش می دهد.

دکمه ی refresh، فهرست منابع و فایل ها را باز سازی (refresh) می کند.

دکمه ی view code، برای نمایش کد یک کلاس به کار می رود.

سومین بخش solution explorer بدنه ی اصلی آن است که در آن فایل ها، فولدرها و منابع تشکیل دهنده ی پروژه به نمایش گذاشته می شود. به منظور بزرگنمایی گره (node)، روی اسم آن دوبار کلیک کنید ( یا روی دکمه ی آن کلیک کنید). برای کوچک کردن گره، روی آن دوبار کلیک کنید.

ریشه ی (root) لیست، در واقع اسم solution است. زیر root، اسم پروژه ی جاری قرار دارد. در صورتی که، solution دارای چند پروژه باشد، اسم هر یک از پروژه ها زیر solution نمایش داده می شود. درون پروژه ها : فایل ها، فولدرها و منابع  وجود دارد. اولین آیتم زیر اسم پروژهReferences است. پس از گره References (ارجاعات)، با اسم کلاس ها (ی تشکیل دهنده ی پروژه) مواجه می شویم.

چهارمین جز solution explorer تب (tab) می باشد.

Properties Windows

پنجره ی properties، تمام جزئیات  فایل ها و منابع سیستم عامل ویندوز که در پروژه به کار برده شده را نمایش می دهد. برای نمایش آن چنانچه، پنجره ی Properties نمایان نباشد، به main menu مراجعه کرده سپس روی View -> Properties window کلیک کنید.

Standard toolbar را باز کرده، گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

حال، اگر پنجره ی Properties، در صفحه ی نمایش قابل رویت است، روی تب آن کلیک کنید.

به منظور مشاهده ی ویژگی های سیستم عامل پروژه یا فایل موردنظر(در solution explorer)، روی شی دلخواه کلیک کنید.

با کلیک روی solution، پنجره ی Properties اسم و مسیر (مکان قرارگیری فایل) آن را نمایش می دهد. چنانچه، گزینه ی project را انتخاب کنید، پنجره ی Properties فایل های پروژه ی موردنظر را نشان می دهد

اگر روی فایل کلیک کنید، پنجره ی Properties اسم و مسیر فایل نام برده را به نمایش می گذارد.

پنجره ی Properties بسته به آیتم انتخابی شما (در solution explorer) قسمت های (field) مختلفی را نشان می دهد. می توان برخی تنظیمات را در پنجره ی Properties دستکاری کرد. چنانچه، قسمت (field) ای غیر فعال شود، بدین معنا است که دیگر نمی توان آن را اصلاح کرد.

دسترسی به فایل و باز کردن آن

در برنامه های ویرایش گر متن مثل Notepad، بخشی وجود دارد به نام open file. چناچه سعی دارید فایل c# را با آن باز کنید، ابتدا لازم است که در combo box، نوع فایل را به All files (*) تغییر دهید. سپس، محل قرارگیری فایل را پیدا کرده و روی open کلیک کنید.

چنانچه فایل مذکور عضوی از پروژه جاری است برای باز کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید.

به main menu مراجعه کرده، روی Window و اسم فایل موردنظر کلیک کنید.

در code editor، روی برچسب حاوی اسم فایل کلیک کنید.

در solution explorer، روی اسم فایل دو بار کلیک کنید.

در صورت استفاده از Microsoft Visual C# 2010 Express و Microsoft Visual Studio،  برای باز کردن فایل در main menu، روی گزینه های click File -> Open File… کلیک کنید یا به Standard toolbar مراجعه کرده و روی Open File کلیک کنید.

در نتیجه ی هریک از عملیات بالا open file ظاهر می گردد. حال، فایل را از فولدر مرتبط پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. اگر visual studioامکانات باز کردن فایل را داشته باشد آن را داخل رابط (interface) خود نمایش می دهد. ولی اگر نتواند آن را باز کند، در کامپیوتر به دنبال برنامه ای که قادر به باز کردن فایل مزبور است می گردد. برای مثال، اگر سعی کنید فایل ویدئویی را با visual studio باز کنید، برنامه ی windows media player به کمک شما می آید و فایل را باز می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.